Летливи органични съединения (ЛОС). Задължени лица, нормативни изисквания и отчетност

ЛОС

 

Национален Екологичен Институт организира обучение на тема: „Летливи органични съединения (ЛОС). Задължени лица, нормативни изисквания и отчетност.“
Целта на обучението е да запознае участниците с актуалните нормативни изисквания и задълженията към лицата, които експлоатират нови и действащи инсталации от обхвата на категориите дейности по Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 7 от 2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения (ЛОС), изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации, като същевременно бъдат дадени практически примери и насоки за прилагане на конкретните задължения в съответната област на употреба на разтворители.

Виж – Програма на обучението

Обучението се провежда чрез платформата ZOOM, под формата на уебинар. Участниците могат да задават писмено и устно въпроси в предвидената част от обучението за това.

Основни подтеми в обучението

  • Същност и приложение на летливите органични съединения (ЛОС). Източници и видове летливи органични съединения (ЛОС). Влияние на ЛОС върху околната среда и човешкото здраве;
  • Изисквания на Наредба №7 от 21.10.2003 г. за норми на допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации.
  • Категории дейности с употреба на разтворители, съгласно приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 7 от 2003 г.
  • Ограничаване на емисиите. Норми за допустими и общи емисии на ЛОС. Неорганизирани емисии. Разрешителни режими при употребата на ЛОС. Схеми за намаляване на емисиите (СНЕ) на ЛОС.
  • Електронен регистър на инсталациите, източници на ЛОС по чл.30л от ЗЧАВ – подаване на заявление за вписване на първоначална регистрация и при промяна;
  • Изисквания за докладване на операторите на инсталации, извършващи дейности от категориите съгласно приложение № 1 на Наредба № 7 от 2003 г.;
  • Разработване на Планове за управление на разтворителите (ПУР). Секторни ръководства за прилагане изискванията на наредбата към инсталациите от съответните категории дейности;
  • Годишно докладване по чл. 20 (8) за операторите на инсталации, включително и тези с издадено КР, извършващи дейности с употреба на разтворители от категориите съгласно приложение № 1, при които няма превишаване на установените за тях долни ПСКР, съгласно приложение № 2 на Наредба № 7 от 2003 г.;
  • Изисквания към операторите, чийто дейности попадат в обхвата на Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти.

Нормативна база

Заинтересовани лица

Обучението е насочено към:

  • Оператори на инсталации с употребата на разтворители;
  • Лица (производители, вносители, упълномощен представители, дистрибутори и др.), които пускат на пазара бои, лакове и авторепаратурни продукти;
  • Длъжностни лица, отговарящи за обектите или дружествата, посочени по-горе.

 

Таксата за участие важи за един участник за една дата. Плащането се извършва по банков път, след получаване на проформа/фактура.
*В сумата са включени:  удостоверение за преминатото обучение, презентация, както и допълнителни материали, които ще бъдат изпратени по електронна поща след обучението.
Лектори:

 

инж. Стела Златева  – магистър – инженер по „Химични технологии“ (специализация нефт и газ), магистър по „Екология и опазване на околната среда“, бакалавър по „Биология и химия“. Вътрешен одитор на системи за управление БДС EN ISO 9001:2015, БДС EN ISO 14001:2015, БДС ISO 45001:2018, БДС EN ISO 19011:2018 и др. С над 15 години стаж, развива своя професионален опит в секторите, свързани с дейностите по оползотворяване на отпадъци, водоснабдяване и канализации, пречиствателни станции за отпадъчни води, газоснабдяване и др. Консултира фирми във връзка с управление на отпадъците и тяхното оползотворяване, документалната им отчетност, етикетиране и опаковане на продуктите, изработване на доклади и програми, участие в колективи по ОВОС, лектор на обучения, провеждане на екологични одити на предприятията и др.

Иванка Цолова – магистър по физика от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и магистър по икономика от Великотърновски университет „ Св. Св. Кирил и Методий“, регистриран съдебен експерт (вещо лице) по екология, физика и физико-химия, консултант. Притежава 20-годишен професионален опит като експерт и началник отдел „Контрол на околната среда“ в РИОСВ – Плевен. Експертиза ѝ включва прилагане на законодателството по оценка и контрол на компоненти и фактори на околната среда — въздух (качество и емисии), вредни физични фактори (шум и електромагнитно поле), управление на отпадъците, екологично счетоводство и отчетност. В рамките на посочените компетентности консултира юридически лица и изготвя документация по процедури за оценки на въздействието върху околната среда (OBOC), разрешителни и регистрационни режими и отчети по ЗУО, комплексни разрешителни (КР), изготвя експертизи по съдебни спорове.

 

 

За информация: 02 417 28 59 | info@nei.bg

Ако желаете да се абонирате за получаване на известия и покани за организирани от НЕИ обучения, можете да го направите –  АБОНИРАНЕ.