Национален Екологичен Институт организира обучение на тема: „Изисквания и задължения по Механизъм за корекция на въглеродните емисии по границите (МКВЕГ)“.
Всички дружества, които внасят стоки от трети държави на митническата територия на Европейския съюз, попадащи в приложение I към Регламент (ЕС) 2023/956, участват в МКВЕГ/(The Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)). Вносът от държави, които участват в СТЕ на ЕС или са свързани с нея, е изключен от прилагането на МКВЕГ.
ВАЖНО!!!
От 1 юли 2024 г. от деклараторите се изисква да докладват действителните емисии за всяка стока от CBAM, внесена в ЕС. В предстоящите докладите за четвъртото тримесечие на 2024 г., които трябва да бъдат подадени до 31.01.2025 г., следва да бъдат използвани действителните стойности за емисиите от съответната инсталация.
След 31 юли 2024 г. докладите могат да съдържат максимум 20% стойности по подразбиране.
Виж – Програма на обучението
МКВЕГ се прилага за някои преки емисии на парникови газове от продукти, определени в Комбинираната номенклатура (КН) за секторите на електроенергията, цимента, желязото и стоманата, торовете, водорода и алуминия и изброени в приложение I към Регламента за МКВЕГ (вж. таблица 1 и приложение I към Регламент (ЕС) 2023/956). Той включва емисиите на CO2 и N2O от производството на някои химикали и емисиите на PFC от производството на алуминий. Някои допълнително обработени продукти (напр. винтове) също попадат в обхвата на МКВЕГ). Косвените емисии от електроенергия са обхванати от МКВЕГ за продуктовите групи електроенергия, цимент и торове (вж. приложение II към Регламент (ЕС) 2023/956).
Някои от стоките, които попадат в обхвата на CBAM:
- Алуминиеви конструкции и артикули;
- Електрическа енергия;
- Цимент и циментови продукти;
- Каолин и каолинови глини;
- Торове;
- Стоки от желязо и стомана;
- Водород.
По време на дискусионният панел участниците ще имат възможност да задават въпроси, които са възникнали по време на обучението или от практиката.
Нормативна база:
- Регламент (ЕС) 2023/956 от 10 май 2023 г., приложение I, II и IV
- Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1773
- Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2066
Заинтересовани страни:
- Управители и собственици на фирми и организации;
- Ръководители и специалисти в отдел: Транспорт, Логистика, Доставки, Внос;
- Ръководители на производствени отдели;
- Юристи, прокуристи и одитори;
- Лица от финансовите, митнически, данъчни, логистични, счетоводни и екологични отдели;
- Специалисти по околна среда в предприятията.
Таксата за участие важи за един участник за една дата. Плащането се извършва по банков път, след получаване на проформа/фактура.
*В сумата са включени: удостоверение за преминатото обучение, презентация, както и допълнителни материали, които ще бъдат изпратени по електронна поща след обучението.
Лектори:
Петър Сеизов – Старши мениджър, Декарбонизация и климат в „Ърнст и Янг Денкщат“ ЕООД.
Петър е най-добрият експерт по инвентаризация на емисии на парникови газове в България с повече от 15 години опит в областта на устойчивото развитие, включително адаптиране и смекчаване на последиците от изменението на климата, енергиен мениджмънт, национални и корпоративни инвентаризации на емисиите, анализи на жизнения цикъл и въглеродния отпечатък, социално-икономически анализи. Той е експерт към Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата и е работил като технически верификатор за докладване по Системата за търговия с емисии на ЕС в България. Ръководи екипа, който изготвя националната инвентаризация на България в секторите Енергетика и Транспорт.
Михаил Калъпчиев – Мениджър, Косвени данъци в „Ърнст и Янг България“ ЕООД.
Михаил ръководи проекти в сферата косвеното данъчно облагане. Опитът му включва работа с местни и чуждестранни компании от различни стопански сектори като тежка промишленост, енергетика, инфраструктура, горива, логистика. Има над 15-годишна работна практика свързана с анализи, диагностични и данъчни прегледи, както и съдействие при данъчни и митнически ревизии.
Илина Балева – Старши консултант, Косвени данъци в „Ърнст и Янг България“ ЕООД.
Опитът й включва работа с местни и чуждестранни компании от различни стопански сектори като тежка промишленост, енергетика, инфраструктура, горива, логистика. Основният интерес на Илина е насочен към предоставяне на съдействие на корпоративни клиенти на база приложимото местно и европейско законодателство в сферата на ДДС, акцизи, мита, продуктови такси, въглеродни данъци и други косвени данъци. Има опит с различни контролни производства с обхват косвени данъци, както и във връзка с приложението на различни процедури в сферата на косвените данъци (ДДС, акцизи и мита).
Екатерина Стоянова – Консултант, ESG управление и докладване в „Ърнст и Янг Денкщат“ ЕООД.
Екатерина е консултант с богат опит по въпросите на корпоративната устойчивост. Работи по отчитането съгласно стандартите CSRD, GRI, SASB и TCFD, както и чрез водещи рейтингови агенции като CDP, S&P CSA и EcoVadis. Експертизата й включва предоставяне на консултации и услуги, свързани с въглеродния отпечатък във връзка с Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM) и с по-широка комплексна проверка на веригата на доставки. Екатерина е участвала в множество проекти за управление на парникови газове, включително инвентаризации на парникови газове, съобразени с Протокола за парникови газове и PCAF, и определяне на цели в съответствие със SBTi. Тя е работила с международни клиенти в множество сектори като транспорт, минно дело, банково дело, производство, телекомуникации, енергетика и инфраструктура.
За информация: 02 417 28 59 | info@nei.bg
Ако желаете да се абонирате за получаване на известия и покани за организирани от НЕИ обучения, можете да го направите – АБОНИРАНЕ.