Национален Екологичен Институт организира обучение на тема: „Годишно докладване на консумация и емисии на летливи органични съединения (ЛОС) и доказване на съответствие с приложимите норми и изисквания“.
Целта на обучението е да запознае участниците с актуалните нормативни изисквания и задълженията към лицата, които експлоатират нови и действащи инсталации от обхвата на категориите дейности по Приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 7 от 2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения (ЛОС), изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации, като същевременно бъдат дадени практически примери и насоки за прилагане на конкретните задължения в съответната област на употреба на разтворители. Разработване на Планове за управление на разтворители и годишно докладване, съдържащо информация за консумацията на разтворители и количеството вложени разтворители за предходната година, на основание чл. 20 (8) от Наредба № 7 от 2003 г.
В срок до 31.03.2026 г. задължените лица трябва да докладват консумацията на органични разтворители и количеството емисии за 2025 г.
Виж – Програма на обучение
Обучението се провежда чрез платформата ZOOM, под формата на уебинар. Участниците могат да задават писмено и устно въпроси в предвидената част от обучението за това.
Основни подтеми в обучението:
- Същност и приложение на летливите органични съединения (ЛОС). Източници и видове летливи органични съединения (ЛОС). Влияние на ЛОС върху околната среда и човешкото здраве;
- Изисквания на Наредба №7 от 21.10.2003 г. за норми на допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации.
- Идентифициране на задължените лица, съгласно категориите дейности с употреба на разтворители по приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № 7 от 2003 г.
- Ограничаване на емисиите. Норми за допустими и общи емисии на ЛОС. Неорганизирани емисии. Разрешителни режими при употребата на ЛОС. Схеми за намаляване на емисиите (СНЕ) на ЛОС.
- Електронен регистър на инсталациите, източници на ЛОС по чл.30л от ЗЧАВ – подаване на заявление за вписване на първоначална регистрация и при промяна;
- Изисквания за докладване на операторите на инсталации, извършващи дейности от категориите съгласно приложение № 1 на Наредба № 7 от 2003 г.;
- Разработване на Планове за управление на разтворителите (ПУР). Секторни ръководства за прилагане изискванията на наредбата към инсталациите от съответните категории дейности;
- Годишно докладване по чл. 20 (8) за операторите на инсталации, включително и тези с издадено КР, извършващи дейности с употреба на разтворители от категориите съгласно приложение № 1, при които няма превишаване на установените за тях долни ПСКР, съгласно приложение № 2 на Наредба № 7 от 2003 г.;
- Изисквания към операторите, чийто дейности попадат в обхвата на Наредба за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти.
Нормативна рамка
- ЗАКОН за чистотата на атмосферния въздух, обн., ДВ, бр. 45 от 28.05.1996 г, в сила от 1.01.2023 г., бр. 102 от 8.12.2023 г, бр. 41 от 10.05.2024 г., в сила от 10.05.2024 г.
- НАРЕДБА № 7 от 21.10.2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (Загл. изм. – ДВ, бр. 40 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.)
- НАРЕДБА № 16 от 12.08.1999 г. за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини, в сила от 6.11.2020 г.
- НАРЕДБА за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти, в сила от 25.01.2022 г.
- НАРЕДБА № 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници, обн. ДВ. бр.14 от 10 Февруари 2023г.
- НАРЕДБА № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии.
- ДИРЕКТИВА 2004/42/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 21 април 2004 година относно намаляването на емисиите от летливи органични съединения, които се дължат на използването на органични разтворители в някои лакове и бои и в продукти за пребоядисване на превозните средства и за изменение на Директива 1999/13/ЕО.
- Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (Текст от значение за ЕИП.
Заинтересовани страни
Обучението е насочено към:
- Оператори на инсталации с употребата на разтворители;
- Лица (производители, вносители, упълномощен представители, дистрибутори и др.), които пускат на пазара бои, лакове и авторепаратурни продукти;
- Длъжностни лица, отговарящи за обектите или дружествата, посочени по-горе.
Лектори:
Инж. Стела Златева – Консултант по околна среда. Виж повече в секция „ЕКИП“.
Иванка Цолова – магистър по физика от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и магистър по икономика от Великотърновски университет „ Св. Св. Кирил и Методий“, регистриран съдебен експерт (вещо лице) по екология, физика и физико-химия, консултант. Притежава 20-годишен професионален опит като експерт и началник отдел „Контрол на околната среда“ в РИОСВ – Плевен. Експертиза ѝ включва прилагане на законодателството по оценка и контрол на компоненти и фактори на околната среда — въздух (качество и емисии), вредни физични фактори (шум и електромагнитно поле), управление на отпадъците, екологично счетоводство и отчетност. В рамките на посочените компетентности консултира юридически лица и изготвя документация по процедури за оценки на въздействието върху околната среда (OBOC), разрешителни и регистрационни режими и отчети по ЗУО, комплексни разрешителни (КР), изготвя експертизи по съдебни спорове.
Таксата за участие важи за един участник за една дата. Плащането се извършва по банков път, след получаване на проформа/фактура.
*В сумата са включени: удостоверение за преминатото обучение, презентация, както и допълнителни материали, които ще бъдат изпратени по електронна поща след обучението.
За информация: 02 417 28 59 | info@nei.bg
Ако желаете да се абонирате за получаване на известия и покани за организирани от НЕИ обучения, можете да го направите – АБОНИРАНЕ.